سلام

سازمان سنجش چند روز پیش، از آغاز ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد در آبان ماه خبر داد. نمی دانم چه تعداد از دانشجویان کارشناسی دانشگاه مازیار خودشان را برای آزمون ارشد آماده می کنند ولی به هر حال نکاتی پیرامون آزمون کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی را می توانید در ادامه ی مطلب بخوانید که امیدوارم مفید باشد.

 

1: دانشگاه های ارائه دهنده ی کارشناسی ارشد گردشگری:

اولین دوره ی آزمون کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی در سال 1383 و در دو گرایش بازاریابی و برنامه ریزی توسط دانشگاه علامه ی طباطبایی برگزار شد. در حال حاضر دانشگاه علامه به همراه دانشگاه سمنان تنها دانشگاه های روزانه ایران هستند که در دوره ارشد و در این دو گرایش دانشجو جذب می کنند. البته در آزمون 1390 سه واحد غیر انتفاعی از جمله مازیار نیز اعلام پذیرش دانشجو کرده اند.

 

۲: ظرفیت پذیرش:

حدود 2000 نفر در آزمون کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی شرکت می کنند، که از این تعداد حدود 160 نفر جذب 5 دانشگاه اعلام شده در گرایش های بازاریابی و برنامه ریزی می شوند. در واقع 160 ظرفیت برای علاقمندان به این گرایش ها وجود دارد، و این به معنی جذب قطعی این تعداد دانشجو نیست و بسیاری از این ۱۶۰ صندلی نیز خالی می ماند و داوطلبین به دلایل مختلف وارد بعضی دانشگاه ها نمی شوند. کما اینکه هر 3 واحد غیر انتفاعی در دوره تکمیل ظرفیت امسال مجددا اعلام پذیرش کردند.

اعداد اعلام شده طبق آخرین آزمون برگزار شده در سال گذشته است و برای اطلاع دقیق از ظرفیت های امسال باید تا اردیبهشت سال آینده و انتشار دفترچه ی شماره 2 آزمون توسط سازمان سنجش صبر کرد. با توجه به سیاست های جدید وزارت علوم در حوزه تحصیلات تکمیلی احتمال افزایش ظرفیت ها محتمل است.

 

۳: منابع:

چه کتاب هایی را بخوانیم؟ این سوال احتمالا یکی از اولین و مهمترین سوال هایی است که برای شروع کار می پرسید. اصولا برای دوره ی ارشد در هیچ رشته ای از طرف دانشگاه یا دانشکده منبع معرفی نمی شود. اما در سال 83 گروه گردشگری دانشگاه علامه منابعی را برای داوطلبین معرفی کرد که می توانید از اینجا دانلود کنید. با نگاهی به لیست منابع معرفی شده می بینید تهیه و مطالعه این حجم و تعداد از کتب تقریبا غیرممکن است. بنابراین اگر تا کنون منابع را تهیه نکردید پیشنهاد می کنم بهترین و در واقع مفیدترین منابع را از دانشجویان ارشد این رشته جویا شوید. لازم به ذکر است منابع گرایش های بازاریابی و برنامه ریزی تفاوتی با هم ندارند و سوالاتشان مشترک است.

 

4: ضرایب دروس:

ضرایب دروس را از اینجا دانلود کنید.

 

5: تنوع شاخه های گردشگری:

گرایش های بازاریابی و برنامه ریزی تفاوت چندانی با هم نداشته و تنها در 8 واحد درسی(طبق چارت دانشگاه علامه) با هم تفاوت دارند. البته خوشبختانه در طی سال های اخیر رشته ی جهانگردی در شاخه های تخصصی تری در دانشگاه ها ارائه می شود و محصور به 2 گرایش بازاریابی و برنامه ریزی نیست.

رشته ی جغرافیا، گرایش برنامه ریزی توسعه گردشگری رشته ی تقریبا شناخته شده ایست که در دانشگاه های سراسری و مخصوصا آزاد ارائه می شود.

رشته ی جامعه شناسی گرایش برنامه ریزی گردشگری رشته ایست که تا آن جا که من می دانم تنها در دانشگاه تهران ارائه می شود. هر چند ارائه ی این گرایش در رشته ی جامعه شناسی کمی عجیب به نظر می رسد.

رشته ی جدید و جالب اکوتوریسم نیز از امسال در برخی دانشگاه ها ارائه شد. دانشگاه هایی را که اطمینان دارم این رشته در آن ها ارائه می شود عبارت اند از دانشگاه تهران و دانشگاه مازندران که البته ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها بسیار پائین است.

همچنین دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ نیز در این رشته اعلام پذیرش کرده است. در مورد دانشگاه علم و فرهنگ این خبر جالب را هم اظافه کنم که رئیس این دانشگاه آقای دکتر ایمانی خوشخو که خودشان فارق التحصیل دکتری اقتصاد گردشگری از دانشگاه منچستر انگلستان هستند چند روز پیش خبر از ایجاد رشته ی اقتصاد گردشگری در مقطع دکتری در این دانشگاه و در آینده ای نزدیک دادند.

به هر حال در انتخاب گرایش تحصیلات تکمیلی 3 فاکتور مهم علاقه، عنوان پایان نامه و همچنین برنامه ی احتمالیتان برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر را در نظر داشته باشید.

هدفم این بود که یک کلیت از آزمون ارشد رشته ی گردشگری داشته باشید. در هفته ها و ماه های باقی مانده اگر خبر جدیدی به دستم رسید اطلاع رسانی خواهم کرد. اگر متن ارائه شده ناقص بود لطفا با اطلاعاتتان در بخش نظرات همین پست آن را کامل کنید. همچنین اگر سوالی دارید می توانید مطرح کنید.

موفق باشید

+ نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 1:2 توسط جابر پارسائي |